در گذشته برای عایق‌کاری بام، دیوارها، سرویس بهداشتی و پی ساختمان‌ها از عایق‌کاری قیر و گونی استفاده می‌شده است. با پیشرفت تکنولوژی و تولید عایق‌های صنعتی، اکنون بیشتر عایق‌کاری ساختمان‌ها با استفاده از ایزوگام انجام می‌شود.

ایزوگام

ایزوگام یک عایق صنعتی است که در مقیاس گسترده در کارخانه‌ها با ماشین‌آلات مخصوص و به صورت مکانیزه و استاندارد تولید می‌شود.

استفاده از ایزوگام برای عایق‌کاری مزایای متعددی دارد. برخی از مزایای استفاده از ایزوگام عبارتند از:

 1. قیمت کمتر در مقایسه با قیرگونی
 2. زمان نصب و اجرای کوتاه
 3. عدم ایجاد آلودگی زیاد مثل قیرگونی
 4. عمر طولانی و مقاومت در برابر سرما و گرما و تابش خورشید و فشارهای مختلف
 5. امکان ترمیم و اصلاح آسان
 6. تولید به صورت استاندارد و با رعایت اصول فنی لازم

انواع ایزوگام کدامند ؟

زیرسازی ایزوگام

ایزوگام در انواع مختلف تولید و عرضه می‌شود. از مهم‌ترین انواع ایزوگام بر اساس لایه‌های به کار رفته در آن شامل ایزوگام تک لایه و ایزوگام دولایه با فویل هستند.

ایزوگام تک لایه اغلب برای زیرسازی محل‌هایی مثل سرویس‌های بهداشتی و حمام و آشپزخانه کاربرد دارد و ایزوگام دولایه فویل‌دار برای محل‌هایی که در معرض تابش نور خورشید است. بسته به شرایط جوی و وضعیت محل نصب، نصاب ایزوگام ممکن است از چند لایه ایزوگام به صورت ضربدری روی هم استفاده کند تا امکان نفوذ باران و برف به لایه‌های زیرین ایزوگام از بین برود.

انواع دیگر ایزوگام بر اساس مواد اولیه به کار رفته در آن شامل ایزوگام پلیمری و ایزوگام دمیده هستند که هر یک با مواد اولیه متفاوت و با کیفیت و کاربردهای مختلف تولید و عرضه می‌شوند. در هنگام خرید و نصب ایزوگام باید به این نکته توجه شود که ایزوگام در چه محلی و در چه شرایط آب و هوایی نصب می‌شود و بر این اساس بهترین نوع ایزوگام که دوام و عمر کافی داشته باشد انتخاب و نصب گردد.

نصب ایزوگام چقدر پر اهمیت است ؟

ایزوگام کولر

علاوه بر اینکه خرید بهترین ایزوگام به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های بلندمدت خود را کاهش دهید، توجه به نصب اصولی و با کیفیت نیز از اهمیتی بسیار بالایی برخوردار است. نصب ایزوگام باید با دقت بالا و در نظر گرفتن نکات متعددی به انجام برسد. کوچک‌ترین بی‌توجهی به نصب با کیفیت ایزوگام باعث می‌شود تا آب از میان لایه‌های ایزوگام به ساختمان نفوذ کند و در نتیجه، باعث ایجاد خسارت‌های بعدی و هزینه‌های مجدد برای ترمیم یا تعویض ایزوگام می‌شود.

ایزوگام در چه محل‌هایی نصب می‌شود ؟

ایزوگام علاوه بر دیوارها و بام ساختمان‌ها در محل‌های دیگری نیز قابل استفاده است که شامل موارد زیر است:

 1. بام ساختمان‌ها
 2. دیوارهای در معرض بارش باران
 3. زیرسازی سرویس‌های بهداشتی و حمام و آشپزخانه
 4. زیرسازی پل‌ها
 5. فوندانسیون ساختمان‌ها
 6. پوشش لوله‌های فلزی در بیابان‌ها
 7. و بسیاری مناطق دیگر که نیاز به عایق‌کاری وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *